Bayramda tadınız kaçmasın

Kimi tüketiciler özellikle giyimde alışveriş merkezlerini, cadde mağazalarını ya da hareketli çarşıları tercih ederken kimi tüketiciler de internet üzerinden alışveriş yapmayı seçiyor. Ürünleri mağazalarda deneyip almak ne kadar güvenilir olsa da internet üzerinden alışveriş yapmanın kolaylığı da tüketicileri cezbediyor. Ancak özellikle son dönemde hızla artan ayakkabı ve giyim konusunda alışveriş yaparken güvenilir ve onaylı platformları kullanmak oldukça önemli. Zira büyük kampanya ilanlarına aldanıp yaptığınız alışverişler size bayramı zehir edebilir. Peki internet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

GÖRDÜĞÜNÜZ HER SPONSORLU İÇERİĞE GÜVENMEYİN

– Öncelikle adını ilk defa duyduğunuz, sadece Instagram sayfaları olan, basit tasarımlı, sosyal medyada gezinirken karşınıza ‘sponsorlu’ olarak çıkan ve sizi kendisine yönlendiren basit e-ticaret sitelerinden uzak durun.

– Alışveriş yapacağınız sitenin Ticaret Bakanlığı onaylı olmasına, adres ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir künyesinin olmasına ve bir çağrı merkezinin bulunmasına dikkat edin.

– Tüm güvenilir internet siteleri kullanıcılarına mesafeli satış sözleşmesi sunmakla yükümlüdür. Gizlilik, mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formunu okumadan alışveriş yapmayın. Özellikle alışverişten önce sizden bu sözleşmeleri okuyup onaylamanızı istemeyen platformları tercih etmeyin.

– Satışa sunulan ürünler orijinal ve ithal gibi cazibeli kelimelerle sunuluyor olabilir. Ancak tüketicilere çoğu zaman sahte, kopya, yıpranmış hatta giyilmiş ürün gönderilebiliyor. Ürünü almadan önce kendi sitesindeki görseller ile karşılaştırın. Ürün hakkında yazılmış açıklamaları detaylı olarak okuyun.

– 3-D güvenli ödeme, internet üzerinden yapılan tüm alışverişler için özel olarak geliştirilen bir güvenlik sistemidir. Size bu seçeneği sunmayan platformlara şüphe ile yaklaşın.

– Alışveriş yapacağınız platform bir Instagram ya da basit bir e-ticaret sayfası olabilir. Eğer alışveriş yapmakta kararlıysanız mutlaka bu sayfanın ya da sitesinin ismini ‘Google’ üzerinde ‘şikayet’ kelimesi ile birlikte aratın. Böylece bu adreslerden daha önce o sayfa ve sitelerden ürün alanların yapmış olduğu şikayetleri görebilirsiniz.

– alışveriş yaptığınız site ve sayfalarda ‘iade protokolü’ ile ilgili detaylı bilgiler olmasına dikkat edin.

– Tüketici haklarını koruma kanununca ürünü satın aldığının ispatı olan faturayı mutlaka saklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir