Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bayram ikramiyesine zam gelir mi? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı

Milliyet.com.tr/ Ramazan ayın az bir süre kaldı. Milyonlarca vatandaş Ramazan ve Kurban Bayramlarında olmak üzere yılda iki kez verilen emekli bayram ikramiyelerine bu yıl zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Peki 1100 lira ödenen bayram ikramiyesine bu yıl zam gelir mi? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen soruları milliyet.com.tr’ye cevapladı.

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bayram ikramiyelerine her dönemde bir artış yapılabiliyor. Son dönemde kamu harcamalarının arttığını söyleyebiliriz. Hem EYT’nin maliyeti hem de deprem bölgesine yapılan yardımlardan dolayı harcamalar arttı. Şubat ayı itibarıyla yüzde 55 seviyesinde bir enflasyon gördük.

‘BAYRAM İKRAMİYESİNİN YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ’

Yapılan ikramiye ödemeleri ile beraber emeklilerimiz bir nebze rahat nefes alabiliyor. 1100 lira tutarında olan bayram ikramiyesinin önümüzdeki dönemde revize edilerek yükselmesini bekliyoruz.

EYT’LİLERE AYLIK BAĞLANDIKTAN SONRA ÖDEMELER HEMEN Mİ YAPILIYOR?

SGK’lılar tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 25 ‘i arasında ödeme alacaklar. Bağkurlular ise 26’sı ve diğer günlerde maaş alabiliyorlar. Ancak EYT’lilerin maaşlarının nisan ayına yetişmeme ihtimaline karşın mayısta bir toplu ödeme yapılması söz konusu.

‘AYLIKLAR YETİŞMEZSE AVANS ÖDEMESİ YAPILABİLİR’

Yine aynı şekilde eğer maaşlar yetişmezse ödemeler önden bir avans ödemesi şeklinde emeklilere yapılabilir.

‘EYT’LİLER 4 FARKLI KAZANÇ İLE KATMERLİ ÖDEME ALACAKLAR’

Emekli olmakla beraber EYT’liler maaş alacaklar. Eğer çalışmaya devam ederlerse çalıştıkları yerlerden ödeme alacaklar. Bu dönemde kıdem tazminatı ödemeleri olacak, yine aynı şekilde 5 bin lira ile 15 bin lira arasında promosyon ödemesi alacaklar.

Son olarak da bayram ikramiyesi alacaklar. Bu da onların enflasyon karşısında bir nebze rahat nefes almalarını sağlayacaktır.

Bu kapsamda kıdem tazminatı, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon ödemesi ile EYT’liler nisan ayında katmerli bir ödeme alacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir