Selahattin Demirtaş: Muharrem Hoca çok ayıp ediyor

Yaklaşık 6,5 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Gerçek Gündem’in sorularını yanıtladı.

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin HDP’yle ilgili, “PKK’lılarla anlaşma yapmam” sözlerine tepki gösterdi.

Demirtaş, “Siyaset ilkeler üzerinden yapılmayınca bu tür savrulmalar normaldir. Kendisine bu sözleri yakıştıramıyorum. Muharrem Hoca çok ayıp ediyor, bu yakışıksız sözler seçimden sonra da üstüne yapışıp kalacak. Üç beş oy uğruna milyonlarca HDP’liyi aşağılamaya, incitmeye kimsenin hakkı yok” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bunlar, engerekler ve çıyanlardır”, “Bunlar katil, bunlar terörist” sözleri hatırlatılan Demirtaş, “Beni zerrece üzmüyor, gülüp geçiyorum. Sandıkta halk, herkesin notunu verince ne olduğunu göreceğiz. O sözler Kürtlerde daha fazla kenetlenmeye yol açar, başka da bir etki yaratmaz” dedi.

Seçim tahmini konusundaki soruya, “Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda muhalefet kazanır, parlamentoda da çoğunluğu alır” yanıtını veren Demirtaş, şöyle devam etti:

“ÖNCE ERDOĞAN REJİMİ SANDIĞA GÖMÜLECEK”

“Yargıyı siyasetin baskısı, kontrolü, etkisinden çıkarmak bile ilk etapta rahatlatmaya yol açar. Sonrasında, uzun vadeli bir demokratik dönüşüm programına ihtiyaç var. Bunca yıkımın enkazı, öyle üç beş günde temizlenemez. Önce Erdoğan rejimi sandığa gömülecek sonrasında yapacak çok iş var.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir