Hatay seçimi: Özgür Özel’i kim ikna etti

Hatay’da CHP’den yeniden aday gösterilen Lütfü Savaş, tepkilere neden oldu. CHP’de yeniden masaya yatırılan Hatay adaylığında yapılan görüşmeler sonucu Lütfü Savaş isminde mutabık kalındı. Gazeteci Aytunç Erkin de bugünkü köşe yazısında Savaş’ın adaylığı için Özgür Özel’in nasıl ikna olduğunu kaleme aldı.

Aytunç Erkin’in yazısı şöyle:

“CHP lideri Özgür Özel, Hatay’da Lütfü Savaş’ın neden tercih edildiğini şu cümlelerle açıklamıştı: “Kırsaldan acayip oy alıyor ve başka isimleri koyduğumuzda kaybediyoruz. Alternatif bulamadık. Dört kez ölçtük. CHP’nin gösterebileceği, en çok oy alan aday o. (12 Ocak 2024/SÖZCÜ/İsmail Saymaz)”

Yaklaşık bir ay sonra…

6 Şubat depreminin yıldönümünde, Hatay’da, Lütfü Savaş protesto edildi.

7 Şubat’ta CHP Grup Başkan Vekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te konuştu:

“O yüzden partinin yetkili kurulları, bu konuyu enine boyuna değerlendirip belki hemen iki, üç gün içerisinde kapsamlı bir anket yapıp bir karar verecektir. Genel başkanımız da dün sahadaydı, insanları dinledi, tüm eleştirileri not aldı. Partinin yetkili kurulları doğru, yerinde bir karar verecektir.”

19 Şubat’ta da Özgür Özel, Now Tv’de katıldığı canlı yayında, soruları yanıtladı: “Hatay’da yaşananları çok dikkatli analiz ediyoruz. Bazı yerde bir, bazı yerde iki anket yaptık, Hatay’da beş anket yaptık. ‘Çok anket yaptık, Lütfü Savaş’ı aşan bir alternatif geliştiremedik’ dedim. Adana ve Mersin adaylarını belirlerken, Hatay’ı atamamak zafiyet yaratacaktı, atadık. Ölçmelere devam ettik, Hatay’a gittiğimde ‘Vatandaşın sesini duyduk’ dedim. ‘Yeni anketler yapacağız’ dedim. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anket yaptık. Cumartesi günü gece anket geldi. Lütfü Bey’i aradık, ulaşamadık. Dün sabah görüşemedik. Bugün birazdan Sayın Lütfü Savaş ile konuşacağım, elimdeki anketi Lütfü Bey ile paylaşacağım.”

Önceki geceyse kıran kırana geçen bir masa toplantısı sonucu Lütfü Savaş, CHP’nin Hatay adayı ilan edildi.

Peki o gece ne yaşandı?

Lütfü Savaş’ın masaya koyduğu anket

Önce bir tespitle başlayayım.

Hatay’ı yakından takip eden isimler dedi ki: “Lütfü Savaş, Hatay’da öyle bir kadro kurmuş ki istese CHP’yi oraya sokmaz.” Ve CHP Genel Merkezi’ndeki o gece. Hatay İl Örgütü, ilçe örgütleri ve vekiller “Lütfü Savaş dışında başka bir seçenek yok” dedi.

Burada Lütfü Savaş da masaya Hatay ve ilçeleriyle ilgili daha üç gün önce yapılmış bir anketi getirdi. Anketi yapan firma Murat Karan’ın yönettiği AREA’ydı. Araştırma 10-17 Şubat 2024 tarihleri arasında Hatay’ın tüm ilçelerinde ikamet eden, 18 ve daha yukarı yaştaki 7 bin erkek ve kadın ile CATI (Bilgisayar destekli telefonla görüşme) yöntemi uygulanarak gerçekleştirildi. Anket sonucuna göre; Lütfü Savaş yüzde 46.7, Mehmet Öntürk (AKP Adayı) yüzde 41.1 ve diğer yüzde 12.2 oy alıyordu. Kulislerde konuşulanlara göre Savaş dedi ki: “Beni üç ankette önde gören firma ne oldu da son anketinde geride gösterdi. Ne değişti?”

Kulislerde konuşulanlara göre; Lütfü Savaş’ın bahsettiği anket firmasının TEAM olduğu ve firmanın son anketinde Savaş’ın kazanamayacağını rapor ettiği öğrenildi.

Bu noktada AREA’nın sahibi Murat Karan’ı aradım ve son Hatay anketiyle ilgili konuştum.

Karan dedi ki: “Son bir hafta ayrı ayrı müşterilere anket yaptık. Hatay’da, ilçeler bazında bir anketti. Lütfü Savaş’ı ilan edeceklerini düşündüğüm için ankette sormamıştık. Kıyamet kopunca, anket denilince, tartışmanın orta yerinden konuya girdim. Anketi yayımladım. Yayımlanır yayımlanmaz Lütfü Savaş, ‘Bu ne?’ diye sordu. Onun kafasındaki rakam yüzde 50 ama bizim ankette yüzde 46.7 çıktı. Önceki seçime göre yüzde 9 azaldığını söyledim. Normal bir durum. İYİ Parti ve TİP’in adayları var. Rapor yaptık, ilçeler bazında da sunduk. CHP’nin avantajı şu: Dörtyol, İskenderun ve Antakya. Üç ilçede de doğru adaylar bulmuşlar. Bütün bu oyunu Lütfü Savaş kurdu diyebilirim. İlçe adaylarını belirleyen o oldu.”

Kulise tekrar dönelim: Son dakikada CHP’nin yaptırdığı ankete tepki gösteren Lütfü Savaş, “Kendimi yapılan bu son ankete yedirmem” dediği iddia edildi ve rest çekti: “Bağımsız aday olurum.” CHP yönetiminin de bu reste karşılık veremediği ve Savaş’ın bağımsız aday olursa Hatay’ın kaybedileceğine ikna olduğu ifade edildi.

Ve dün… Özgür Özel grup toplantında dedi ki: “Hatay’ı Hatay olmaktan çıkaracak olanlara karşı, örgütümüzün talebi, inancı ve seyre baktığımızda Hatay’da yola Lütfü Savaş ile devam etmeye karar verdik.”

Sonuçta; CHP, Hatay konusunu iyi yönetemedi ve aday ilan ettiği Lütfü Savaş’ı yıprattı. 31 Mart akşamı ne yaşanacak, göreceğiz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir