İsrail’in Refah’a saldırı planı netleşiyor

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırmasından sonra bölgede yükselen tansiyon dinmek bilmiyor…

İsrail’in Filistin’de sivillere sistematik saldırıları devam ederken İsrail’in “savaş kabinesinin” Refah’a saldırı planının detayları da netleşmeye başladı.

Ramazan ayı öncesinde Hamas’a çağrıda bulunan İsrail’in üst düzey isimlerinden ve savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, Ramazan ayının başlayacağı 10 Mart’tan önce Hamas’ın bir seçim yapması gerektiğini söyledi. Hamas’ın kararından sonra planın netleşeceğini dile getiren Gantz, Hamas’ın 10 Mart’a kadar İsrailli rehineleri bırakmaması durumunda Refah’a saldırılabileceğinin sinyalibi verdi.

“TESLİM OLUN, RAMAZAN AYINI KUTLAYIN”

Son dönemde başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere birçok lider İsrail’i Refah’a saldırmaması konusunda çok net ve sert bir dille uyarmıştı. İsrail ordusu, son dönemde Gazze’nin kuzey ve ortasında saldırıları yoğunlaştırırken bir milyondan fazla Filistinli güneydeki Refah’a kaçmak zorunda kalmıştı.

Gantz, “Bunun karşılığı çok fazla diyenlere çok açık bir şekilde şunu söyleyeceğim. Hamas’ın bir seçeneği var. Teslim olabilirler, rehineleri bırakabilirler ve bu sayede Gazzeliler de Ramazan ayını kutlayabilirler” dedi.

Son dönemde uluslararası kamuoyunun büyük tepki gösterdiği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, “Hamas’ı ortadan kaldırmak için” Refah’a bir kara saldırısının çok önemli olduğunu söyledi.

İSRAİL’İN TALEPLERİNİ SIRALADI

Gantz, İsrail’in Hamas ve Lübnan’daki Hizbullah tehdidini ortadan kaldırmak, kalan yaklaşık 130 rehineyi evlerine getirmek ve Gazze’de Hamas’ı tamamen tasfiye etmek gibi hedeflerine ulaşana kadar savaşmaya devam edeceklerinin sözünü verdi. Ateşkesin sağlanması ve kalan rehinelerin serbest bırakılmasını amaçlayan görüşmeler son günlerde Netanyahu’nun Hamas’ın taleplerini “hayal ürünü” olarak nitelendirmesi nedeniyle tökezledi.

Muhalefet lideri olan ve İsrail’in eski savunma bakanı olarak görev yapan Gantz İsrail’deki 5 kişilik savaş kabinesinin üyelerinden biri olarak son dönemde öne çıkmıştı. Bu süreçteki hamleleri sebebiyle İsrail’de yapılan anketlerde Netanyahu’dan daha çok beğenildiği ortaya çıkmış ve birçok katılımcı onun yeni başbakan olacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir