Jeff Bezos ve Nvidia arasında 675 milyon dolarlık anlaşma… İnsansı robotlar üretecek!

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Figure AI adlı girişim aracılığıyla insansı robotların geliştirilmesine yatırım yapan Nvidia gibi büyük teknoloji oyuncularıyla birlikte ön saflarda yer alıyor.

Sunnyvale, Kaliforniya merkezli robotik şirketi, tahmini 2 milyar dolar ön değerleme ile bir finansman turunda yaklaşık 675 milyon dolar toplama sürecinde.

İNSANSI ROBOT ALANINA MİLYONLARCA YATIRIM YAPILIYOR

Bloomberg’e göre, Jeff Bezos Explore Investments LLC aracılığıyla 100 milyon dolar taahhüt ederken, Microsoft 95 milyon dolar yatırım yapıyor ve hem Nvidia hem de Amazon’a bağlı bir fon 50’şer milyon dolar katkıda bulunuyor.

Reuters’e göre, Parkway Venture Capital geçen yıl Figure AI için 70 milyon dolarlık ilk dış finansman turuna öncülük etti. Figure AI’nın kurucusu ve CEO’su Brett Adcock bu tura 20 milyon dolar yatırım yaptı.

İNSANSI ROBOTLAR YAPAY ZEKADA BIR SONRAKI SINIR

Bu turdaki yatırımcılar arasında Intel girişim sermayesi kolu, LG Innotek, Samsung’un yatırım grubu, Parkway Venture Capital, Align Ventures, ARK Venture Fund, Aliya Capital Partners, Tamarack, Boscolo Intervest Ltd. ve BOLD Capital Partners yer alıyor.

Finansman turunun kesin değeri ve nihai ayrıntıları henüz teyit edilmedi, ancak gelişen yapay zeka robotik sektörüne akan güçlü ilgiyi ve yatırımları yansıtıyorlar.

Figure AI, yapay zeka teknolojisini geliştirmeyi amaçlıyor ve yatırım turu, robotların yapay zeka işindeki artan önemini gösteriyor. OpenAI ve Microsoft’un desteğiyle Figure AI, depolar ve perakende de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışabilen ve tehlikeli görevleri yerine getirebilen insansı robotlar geliştirmeye odaklanıyor.

OpenAI destekli 1X Technologies AS ve Sanctuary AI gibi şirketlerin insansı robot geliştirme için önemli miktarda fon sağlamasıyla yapay zeka robot endüstrisi önemli bir hareketliliğe tanık oluyor. Tesla da Optimus adlı insansı robotu üzerinde aktif olarak çalışıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir