Kocasının Değişik Kokusunu Fark Eden Kadın Parkinsonlular İçin Umut Oldu

İskoç kadın Joy Milne, kocasının kokusundaki değişimi fark ederek Parkinson hastalığının erken teşhisine yardımcı olabilecek bir ipucu buldu. Manchester Üniversitesi bilim insanları, bu ipucu üzerine yağ bezlerinin salgısını analiz eden bir test icat etti. Bu test, Parkinson’ın erken teşhisi için önemli bir araç olabilir. Bu hikaye, bir kadının hassas burnuyla başlayıp bilim dünyasına ilham verdi.

72 yaşındaki emekli hemşire Joy Milne, 12 yıl önce Parkinson hastalığına yakalanan eşinin omuzları etrafında ve ensesinin arkasında hoş olmayan bir koku duymaya başlar.

Bu kokunun hastalıkla ilişkili olduğunu düşünür ve bu deneyimi Manchester Üniversitesi’ndeki bilim insanlarıyla paylaşır.

Araştırmacılar, bu deneyimden yola çıkarak, cildi koruyan sebum adlı yağ bezlerinin salgısının analiz edildiği bir sürüntü testi geliştirir.

Klinik kullanım için daha fazla çalışma gerektiren bu yeni yöntem, Parkinson’u erken teşhis etmek için önemli bir araç olarak, gelecekte, aile hekimliklerinde hayati bir rol oynayabilir.

İçeriğimizin videosunu izlemek için şöyle buyurabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx